Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
teksty polityczne Leszka Moczulskiego z l. 1973-2004
inne dokumenty
Historia KPN
procesy polityczne kierownictwa kpn
encyklopedia kpn
czytelnia prasy kpn
wspomnienia dzialaczy  kpn
najwazniejsze publikacje nt. kpn
historia marszow szlakiem I Kompanii Kadrowej w l. 1981-1990
forum bylych dzialaczy kpn
kontakt z administratorem

Historia KPN

Obszar IX - Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Słupsk

Przed Sierpniem

 

Gdańsk był silnym ośrodkiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Jeszcze przed 1977 powstało tutaj prężne młodzieżowe środowisko uformowane w Duszpasterstwie Akademickim, prowadzonym przez dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego oraz jezuitę o. Bronisława Srokę. Byli to m.in.: Piotr Dyk, Grzegorz Grzelak, Maciej Grzywaczewski, Aleksander Hall, Dariusz Kobzdej, Magdalena Modzelewska, Arkadiusz Rybicki, Jan Samsonowicz. Całe to środowisko przystąpiło do ROPCiO. Ich nieformalnym liderem był Tadeusz Szczudłowski, a wydawanym przez nich pismem - "Bratniak". Po rozłamie w Ruchu cała ta grupa opowiedziała się po stronie Moczulskiego (Grzywaczewski współpracował bliżej z Moczulskim - a także z Andrzejem Czumą - od przełomu 1975/1976, gdy studiował na ATK w Warszawie). Jednak przewodnikiem politycznym gdańszczan stał się wkrótce Wiesław Chrzanowski (z którym zetknęli się za pośrednictwem o. Ludwika Wiśniewskiego w listopadzie 1978 podczas zorganizowanej w Lublinie sesji "Katolicyzm, patriotyzm, nacjonalizm").

 

O prężności tego środowiska świadczy fakt zorganizowania dwóch demonstracji w Gdańsku (z udziałem ok. tysiąca osób) 11 listopada 1978 (w 60. rocznice odzyskania niepodległości takie niezależne demonstracje zorganizowano tylko w 3 miastach Polski: w Warszawie, Krakowie i w Gdańsku) oraz 3 maja 1979. W trakcie pierwszej demonstracji przemawiał Aleksander Hall, w trakcie drugiej - Tadeusz Szczudłowski. Tradycyjnie demonstracje odbywały się po mszy w bazylice Mariackiej, po której ludzie przechodzili pod pomnik Jana III Sobieskiego.


Moczulski usiłował nakłonić gdańską młodzież, aby przystąpiła do tworzonej przez jego środowisko niepodległościowej partii politycznej, ci jednak postanowili pójść własną drogą. Pod koniec lipca w Gdańsku powstał Ruch Młodej Polski (mimo, że zjazd założycielski nie doszedł do skutku, wskutek akcji SB), który miał luźną strukturę (podobnie jak ROPCiO), ale jednolite oblicze ideowe (narodowo-demokratyczne).


Spośród uczestników ROPCiO w Gdańsku pod Aktem Założycielskim KPN podpisała się tylko - nienależąca do środowiska młodopolan - Nina Milewska, która zresztą - wobec aresztowania liderów Konfederacji przez SB - odczytała Deklarację Ideową KPN 1 września 1979 w Warszawie.


11 listopada 1979 RMP zorganizował ponownie demonstrację patriotyczną w Gdańsku. Transparentów KPN nie było a Nina Milewska przemawiała tego dnia w imieniu KPN w czasie podobnej demonstracji w Warszawie (liderzy KPN ponownie przebywali w areszcie).


Także 3 maja 1980 RMP (wspólnie z WZZ) zorganizował w Gdańsku manifestację patriotyczną, w trakcie której przemawiali: Dariusz Kobzdej, Tadeusz Szczudłowski i Nina Milewska.


O istnieniu komórki KPN w Gdańsku przed Sierpniem nic nie wiadomo. Wydaje się, że takowej nie było - obowiązywała niepisana zasada, aby na terenie Gdańska KPN nie wchodziła w drogę RMP. Prawdopodobnie Moczulski ciągle liczył na to, że młodopolanie przystąpią do Konfederacji...

 

 

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści

pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.