Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
Leszek Moczulski
Inne dokumenty
Historia KPN
Procesy polityczne
Encyklopedia KPN
Czytelnia Bibuły
Wspomnienia
Opracowania
"Kadrówki"
Forum
Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

Historia KPN

Obszar III

Przed Sierpniem

Wśród 50 osób, których nazwiska figurują pod Aktem Założycielskim KPN, z Łodzi były tylko dwie: Wojciech Szostak oraz Jan Prawski. Ten drugi, to prawdopodobnie pseudonim jakiejś innej osoby (Danuty Orłowskiej?), której tożsamości historykom nie udało sie ustalić. 

 

Wojciech Szostak miał ograniczone możliwości działania z uwagi na trudną sytuację rodzinną. Z kolei jego ojciec - płk Józef Szostak, współpracownik Moczulskiego od lat 60., z uwagi na wiek, nie był w stanie odegrać większej roli, niż tylko symboliczną. 


Z kolei łódzcy uczestnicy ROPCiO, którzy w konflikcie Czuma-Moczulski poparli tego ostatniego nie angażowali się w działalność KPN, gdyż byli uczestnikami innych grup opozycyjnych (np. Jacek i Małgorzata Bartyzelowi - RMP, Karol Głogowski, Andrzej Mazur i Andrzej Ostoja-Owsiany - RWD). 

W tej sytuacji na pierwszy plan wysunęły się dwie inne osoby. Jedną z nich była Danuta Orłowska, która miała jednak opinię niezrównoważonej psychicznie. Wykorzystała to łódzka bezpieka, która szczególnie często stosowała wobec działaczy opozycji w tym mieście represję w postaci przymusowego leczenia psychiatrycznego. Drugą osobą był student UŁ Sławomir Osiejczuk. Rezultaty jego działań były jednak ograniczone, m.in. z uwagi na represje ze strony SB, pod wpływem których on sam wyemigrował zagranicę.

Ostatecznie więc w okresie do Sierpnia struktury KPN w Łodzi nie powstały, choć  były próby prowadzenia działalności politycznej pod szyldem KPN.

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści

pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.