Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
Leszek Moczulski
Inne dokumenty
Historia KPN
Procesy polityczne
Encyklopedia KPN
Czytelnia Bibuły
Wspomnienia
Opracowania
"Kadrówki"
Forum
Kontakt

Historia KPN

Obszar III

Stan wojenny 

Kostrzewa za zorganizowanie strajku w "Polanilu" dostał już 30 grudnia 1981 3 lata. Rybarkiewicz za zorganizowanie strajku w zajezdni MPK przy ul. Tramwajowej dostał 27 stycznia 1982 1,5 roku. Razem z nim skazano dwóch innych członków KPN w tym zakładzie (Ludwika Juszkiewicza oraz Juliana de Fabritisa). Niektórych innych działaczy KPN, znanych jednocześnie SB jako działacze "S", (w tym Kubiaka) internowano.

 

Pozostali na wolności konfederaci skupieni wokół Kozłowskiej powołali nowe kierownictwo Obszaru III. Na szefa Obszaru wybrano Janusza Ficnera. Wydawano dwa pisma: "Przedwiośnie" oraz "Zawsze Solidarni". Żadne z tych pism - ze względów ostrożnościowych - nie było sygnowano nazwą  KPN. W sierpniu nastąpiła wpadka. W sumie aresztowano 16 osób, które - po kilku miesiącach spędzonych w areszcie - 28 marca 1983 otrzymały wyroki w zawieszeniu (m.in. Henryk Jaranowski). Sama Kozłowska 30 października 1982 została pobita przez "nieznanych sprawców".

 

Z kolei Ostoja-Owsiany oraz - także związany wcześniej z KPN - Andrzej Terlecki zaangażowali się w "intensywnie obstawioną przez SB" inicjatywę pn. Międzyregionalna Komisja Obrony. Wydawali oni pismo "Bez Dyktatu", które nawoływało do porozumienia "S" z ekipą Jaruzelskiego. We wrześniu 1983 ujawnili oni swoją działalność przed WUSW i skorzystali z ustawy amnestyjnej.   

 

***

W trakcie pielgrzymki papieskiej działacze "S" i sympatycy KPN z Konina (Krzysztof Buszko, Krzysztof Dobrecki oraz Jarosław Krzywiak) wywiesili transparenty: "Solidarność Konin" oraz "KPN".

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści

pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.