Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
teksty polityczne Leszka Moczulskiego z l. 1973-2004
inne dokumenty
Historia KPN
procesy polityczne kierownictwa kpn
encyklopedia kpn
czytelnia prasy kpn
wspomnienia dzialaczy  kpn
najwazniejsze publikacje nt. kpn
historia marszow szlakiem I Kompanii Kadrowej w l. 1981-1990
forum bylych dzialaczy kpn
kontakt z administratorem

Historia KPN

Obszar XI - Szczecin, Koszalin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra

Karnawał Solidarności

Szczecińscy konfederaci, skupieni wokół Jerzego Sychuta, dzięki współpracy z grupą Edmunda Bałuki, mieli wpływ na postulaty strajkowe stoczniowców w sierpniu 1980. Opierały sie one na postulatach przygotowanych przez Zdzisława Najdera z Polskiego Porozumienia Niepodległościowego.

W drugiej połowie 1980 doszło jednak do sparaliżowania szczecińskiej KPN przez SB. Nowak wycofał się z działalności w KPN (czy raczej został wycofany przez SB - w czerwcu 1981 wyemigrował do Szwecji i otrzymał do SB zadanie inwigilacji tamtejszego środowiska polonijnego), Lachowicz został zdemaskowany przez Sychuta jako współpracownik SB a sam Sychut na początku grudnia 1980 został aresztowany. Jeszcze w listopadzie 1980 zawieszono działalność KPN na terenie Obszaru Północnego.

10 grudnia 1980 KKP w Gdańsku powołała Komitet Obrony Więzionych za Przekonania i delegowała do niego 9 swoich przedstawicieli. Jednym z nich był Stanisław Wądołowski ze Szczecina. Na jego wniosek Międzyzakładowa Komisja Robotnicza w Szczecinie podjęła uchwałę o zbieraniu podpisów pod petycją do marszałka Sejmu żądającą uwolnienia przywódców KPN. W lutym 1981 petycja wraz z 40 tys. podpisów została wysłana do adresata.

9 marca 1981 powstał Regionalny KOWzaP w Szczecinie. Na jego czele stanął Wądołowski. Wymiernym efektem tych działań było uwolnienie Jerzego Sychuta 22 kwietnia 1981 (liderzy KPN z Warszawy oraz Krzysztof Bzdyl z Krakowa pozostawali w więzieniu do czerwca 1981).

 

Utworzono także Regionalny KOWzaP w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Mimo dogodnych warunków zewnętrznych w drugiej połowie 1981 nie odnotowano wzrostu aktywności KPN w Szczecinie (jak to miało miejsce w wielu innych miastach Polski).

Wortal Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.