Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
teksty polityczne Leszka Moczulskiego z l. 1973-2004
inne dokumenty
Historia KPN
procesy polityczne kierownictwa kpn
encyklopedia kpn
czytelnia prasy kpn
wspomnienia dzialaczy  kpn
najwazniejsze publikacje nt. kpn
historia marszow szlakiem I Kompanii Kadrowej w l. 1981-1990
forum bylych dzialaczy kpn
kontakt z administratorem

Historia KPN

Obszar pierwszy

Stan wojenny

Po Grudniu do obozów internowania trafiło wielu aktywnych działaczy KPN z Warszawy (n.in. Alina Cybula, Waldemar Dziumak, Andrzej Iwański, Andrzej Jaworowski, Bożena Latoszek, Barbara Leszczyńska, Jerzy Łojek, Arkadiusz i Stefan Melakowie, Tomasz i Grzegorz Rossa, Ryszard Zaremba), z Siedlec (rodzina Goławskich, Jan Mizikowski, Ryszard Piekart), z Płocka (m.in. Ireneusz Chmielewski, Jan Chmielewski, Jarosław Kozanceki i Edward Widuta) oraz z Radomia (m.in. Krzysztof Bińkowski, Jacek Jerz, Zdzisław Podkowiński i Andrzej Sobieraj). Część pozostałych na wolności działaczy ukrywała się (m.in. Andrzej Szomański, Henryk Szostakowski z Warszawy). 

 

21 stycznia 1982 członkowie warszawskiego KOWzaP-u podjęli próbę reaktywowania tej struktury w warunkach konspiracji, ale już na pierwsze tajne ich zebranie (w Świdrze pod Warszawą) wkroczyła milicja a jego uczestnicy zostali objęci postępowaniem karnym w trybie doraźnym. 

 

W tej sytuacji działalność KPN na terenie obszaru I niemal całkowicie zamarła. Trwał jednak pierwszy proces kierownictwa KPN (przed sądem wojskowym) a mieszkanie Marii Moczulskiej w Warszawie było punktem kontaktowym dla konfederatów z różnych miast Polski, którzy przybywali do Warszawy, aby wziąć udział w procesie (w charakterze świadków lub widzów) oraz przekazać do Warszawy informacje (i ew. bibułę) z terenu.

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści

pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.