E-Archiwum KPN

Pod prąd

Jerzy Zalewski

Oświadczenie Jerzego Zalewskiego zamieszczone na Forum SW przez Janusza Szkutnika

Otrzymałem mailem od Jacka Sucheckiego

Szanowny Panie,

Na prośbę Jurka Zalewskiego przesyłam jego list do Roberta Kaczmarka - producenta filmu M. Gawlikowskiego "Pod prąd" oraz oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego w sprawie tego filmu.

Z poważaniem

Jacek Suchecki
Studio Filmowe
Dr Watkins Sp. z o.o.
Ul: Konstancińska 7b/89
02-942 Warszawa
tel/fax: 22 845 56 18
NIP: 113 00 03 055

Robercie,

Niedawno zgodziłem się na użycie tytułu mojego kilkuletniego telewizyjnego programu publicystycznego, "Pod prąd" przez Macieja Gawlikowskiego (n. b. bohatera jednego z odcinków) jako tytułu jego filmu o Konfederacji Polski Niepodległej. Po obejrzeniu filmu mam wrażenie, że w swej wymowie sprzeniewierza się on ideałom, które przyświecały mi w tworzeniu mojego programu. Ta laurka dla KPN, jako jedynych sprawiedliwych polskiego życia politycznego od końca lat 70-tych do dziś, została namalowana kosztem zdezawuowania postaci Jana Olszewskiego i Antoniego Macierewicza (innych i jednych z ważniejszych bohaterów mojego "Pod prąd"). Przedstawienie przebiegu i klimatu próby wprowadzenia w życie ustawy lustracyjnej w 1992 roku z perspektywy członków KPN, którzy uznają Leszka Moczulskiego i KPN za kozły ofiarne działania ówczesnego premiera i ministra spraw zewnętrznych, kreuje rażący fałsz historyczny i naraża na szwank dobre imię dwóch polityków wytrwale walczących po 1989 roku o odzyskanie polskiej tożsamości i suwerenności narodowej. W związku z tym proszę Cię o interwencję jako producenta filmu i doprowadzenie do zmiany jego tytułu. Uczulam Cię także na możliwość zmiany niekorzystnej dla tych dwóch polityków wymowy filmu, co także leży w twojej gestii jako producenta. W przypadku nie zmienienia tytułu filmu upublicznię swoją reakcję na nadużycie tytułu mojego programu w Internecie.

Jurek Zalewski
Studio Filmowe
Dr Watkins Sp. z o.o.
Ul: Konstancińska 7b/89
02-942 Warszawa
tel/fax: 22 845 56 18
NIP: 113 00 03 055

Odpowiedź Macieja Gawlikowskiego

Nie wiem czemu dziwi kogoś dołączenie się Jerzego Zalewskiego do tej akcji. Jurek jest autorem świetnych filmów, bardzo go cenię jako twórcę, ale jest też osobą bardzo mocno zaangażowaną politycznie. Jak sam wielokrotnie podkreślał, jest przyjacielem Antoniego Macierewicza.

Zarzut "kradzieży tytułu" pojawił się już wcześniej na forum SW, więc pozwolę sobie przytoczyć moją odpowiedź jednej z dyskutantek:

"Zgodnie z tą logiką, tytuł programu Jurka Zalewskiego jest powtórzeniem tytułu książki Wojciecha Jaruzelskiego "Pod prąd", powtórzeniem tytułu pisma studenckiego "Pod prąd", powtórzeniem nazwy ruchu Akademickiego "Pod Prąd" i wielu jeszcze innych inicjatyw medialnych czy społecznych.

Nikt nie ma zastrzeżonego prawa do tego tytułu, do tego zwrotu.
Ani Jaruzelski, ani Gawlikowski, ani też Zalewski.
Każdy, nawet średnio rozgarnięty widz, dostrzega różnicę między studyjnym programem a filmem dokumentalnym czy fabularnym.
Jakoś nikomu nie myli się TVN-owska "Kropka nad i" z polskim filmem fabularnym o tym samym tytule, więc zapewniam Panią, że program oraz film "Pod prąd" też się nie pomylą. (...)
Tytuł, jak już Pani udowodniłem, znany jest publiczności od wielu, wielu lat.
Mimo, że miałem pełne prawo użyć tego tytułu, zadzwoniłem do Jurka Zalewskiego jeszcze przed zakończeniem montażu filmu i pytałem czy ma coś przeciw temu.
Nie miał".

Teraz okazuje się, że jednak ma. Cóż, artysta zmiennym jest...
Niezmienne jest natomiast prawo, a to nie pozostawia żadnych wątpliwości - mogłem użyć tego tytułu.

Namawianie przez Zalewskiego producenta do dokonywania zmian merytorycznych w moim filmie, jest na tyle kuriozalne (zwłaszcza kiedy pisze to reżyser!), że pozostawię to bez komentarza.

Maciej Gawlikowski,
7 marca 2010

. . . . . .